. emekliyim.com - Geri Dönüsümün Merkezi: Tel El Sanatları: Basit ve Güzel Fikirler // Yeni Başlayanlar İçin İpuçları ve Uzmanlardan En İyi El Sanatları (Video)

8 Nisan 2021 Perşembe

Tel El Sanatları: Basit ve Güzel Fikirler // Yeni Başlayanlar İçin İpuçları ve Uzmanlardan En İyi El Sanatları (Video)

 

Herhangi bir malzemeden çeşitli dekorasyon ve iç eşyalar yapabilirsiniz. 

En uygun ve pratik teldir. Herhangi bir şekli iyi tutabilir.

Kabarık (şönil) telden yapılan el işleri saç aksesuarı olarak bile kullanılabilir.Bu malzemeden birçok harika, pratik şey yapılabilir. Ama önce ilk şeyler.

Hangi tel kullanılır

Tel el işçiliğini kendi elinizle yapmak için, "sanatınız" için ihtiyacınız olanı satın almak için türlerini biraz anlamanız gerekir.

Ayrıca, çok fazla iğne işi türüne bağlıdır. Broş ve bilezik üretimi için, dış şeklini ve dengesini kaybetmeden belirli bir ağırlık ile baş edebilecek mobilya parçalarının ve çeşitli aksesuarların imalatına hiç uygun olmayan bir tele ihtiyacınız olacak.

Tüm tel çeşitleri arasında aşağıdaki tipler ayırt edilebilir:

 • Pirinç;
 • Bakır;
 • Alüminyum;
 • Gümüş;
 • Şönil (kabarık tel);
 • Çelik (filmaşin).

Tel ile nasıl çalışılır

Bir konveyör bandına damgalamanın aksine, manuel çalışma her zaman daha fazla dikkat gerektirir.

Telle çalışmak için çeşitli yöntemler ve şemalar arasında, ilke olarak çeşitli el sanatları yapabileceğiniz ana yöntemler olan birkaç önemli olan ayırt edilebilir:

Spiral ve diğer bukleler şeklinde bükme (Tel sarma). Mücevher zevklerine bir keş verdi. Altın ve gümüş telden çeşitli pahalı mücevherler ve lüks eşyalar dokunabilir.

Boncuklarla dokuma. Çeşitli güzel şeyler yaratabilirsiniz. Kolay kırılan oltadan farklı olarak tel taban şeklini iyi tutar ve sabitleme ile farklı yönlerde bükülür.

Ganutel. Boncuklar, inciler, yapay elmaslar veya değerli taşlardan çeşitli süslemelere sahip ipek iplikler kullanan çeşitli tel çiçek el sanatları.

Tel İpuçları

World Wide Web'de birçok farklı tel el sanatları fotoğrafı yayınlanır ve çeşitli ustalık sınıfları düzenlenir.

Harika bir şey yapmak için biraz zaman ayırmanız ve yaratıcılık için ihtiyacınız olan her şeyi öğrenmeniz gerekir.

Sonra ne yapacağınız konusunda fikir sahibi olmak için bir taslak çizin veya yazdırın. Kağıda kaydedilen bir düşünce eylemi harekete geçirir. Ve her şey en küçük ayrıntısına kadar düşünüldüğünde, yaratıcı süreç çok kolaydır.

Aynı zamanda bina pazarlarında tel satın almamak daha iyidir. Mücevherlerle çalışmak üzere tasarlanmamıştır.

El sanatları için nereden tel satın alacağınıza karar verirken, el sanatları için ihtiyacınız olan her şeyi sattıkları uzmanlaşmış mağazaları tercih etmeniz ve şüpheli kalitede ucuz mallar satın alabileceğiniz spontane pazarlarda “stoklama” yapmamayı tercih etmeniz gerekir. Bazen sağlıksız.

Ayrıca telin delinmiş olduğunu ve bir bıçaklama aleti olan pense ile kesilmesi gerektiğini unutmayınız. 5 yaşın altındaki küçük çocukların kendilerine zarar vermemek için bu tür el sanatları yapmamaları daha iyidir.

Telden ne yapılabilir

Prensip olarak, yeterince hayal gücünün olduğu istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Tel ile neler yapılabileceğine dair ilginç fikirler arasında şunlar göze çarpıyor:

 • Yuvarlak stand;
 • Sepet;
 • Alışveriş çantası;
 • Çiçekler;
 • Hayvanlar;
 • Yeni Yıl, Noel, düğün ve diğer önemli tatiller için çeşitli tel el sanatları.

Aynı zamanda dokuma tekniğine karar vermek de önemlidir. Tel nasıl bükülecek ve birleşecek. Zanaat için çerçeve ne olacak, ne kadar uygun. Hem ürünün görünümü hem de gücü buna bağlı olacaktır.

Öncelikle, zanaatın basit parçalarını nasıl yapacağınızı öğrenmeniz ve sonunda daha karmaşık olanlara geçmeniz gerekir.

Kablo bağlantısı

Tam bir bütün elde etmek için telin uçlarını bağlamanın birkaç yolu vardır:

 • Bükme;
 • Büküm;
 • Lehimleme;
 • Kaynak;
 • Donanım;
 • Kovanlar (kaplinler).

Tel lehimlenerek veya kaynak yapılarak birbirine bağlandığında uçları dikkatlice temizlenir ve yağı alınır.

Ve teli belirli bir uzunlukta istenen parçalara kesmek için özel bir alete ihtiyacınız olacak. İnce tel - tel kesiciler veya pense, daha kalın - çilingir makası için.

Her şey telin türüne ve yapıldığı malzemeye bağlıdır. Örneğin, el işi yapmak için şönil telinin makasla kesilmesi kolaydır.

Ancak çeliğin gerekli parçalara bölünmesi için önceden ısıtılması gerekiyor.


Karmaşık tel ürünler (çelik çubuklar) soğuk dövme ile yapılır. Özel rulo şekillendirme makinelerinde bu şekilde güzel çitler, cepheler, çitler ve mobilyalar yapılır.

Bu tür bir çalışma zaten bir sanattır. Her demirci bu tür çelik tel becerileriyle övünemez. AMA harikalar yaratabilenler.

Bu nedenle, tel el sanatlarını kendi ellerinizle yapmak, yalnızca uygun şemalara ve tekniklere değil, aynı zamanda iyi malzemeye de sahip olmanız gerekir.

Harika bir şey yapmak için mevcut tüm bilgileri dikkatlice incelemek, en küçük ayrıntısına kadar her şeyi bulmaktan zarar gelmez. Tüm çılgın hayallerinizi gerçekleştirin.

Tel el sanatları fotoğrafı
KAYNAK:HELENAHiç yorum yok:

Yorum Gönderme


GÖRÜŞLERİNİZ BENİM İÇİN DEĞERLİDİR! Zaman ayırıp, yorum yaptığınız için teşekkür ederim. Yorumlarınız onaylandıktan sonra görüntülenecektir. Reklam ve hakaret içeren yorumları yayınlamıyorum. Düşüncelerinizi bekliyorum... Google hesabı olmayan arkadaşlar yorumlama biçiminden anonimi işaretleyerek isimlerini bırakıp yorum yapabilirler.